Kaip Kloti Trinkeles?
Kaip yra klojamos trinkelės? Visų pirma, kruopštus pasiruošimas yra būtinas norint užtikrinti, kad projektas vyktų sklandžiai ir neeikvotų papildomo laiko. Turimą idėją geriausia realizuoti turint brėžinį su matmenimis ir tiksliomis konstrukcijomis kurios atlieka svarbų vaidmenį prieš pradedant darbus. Išmokti kaip kloti trinkeles pačiam nevertėtų, užtrunks daug laiko ir darbo.
Eskizą pateiksite darbų vadovui, su kuriuo aptarsite pagrindo formą bei plytelių klojimo raštą, kurį norėtumėte naudoti. Atsiminkite, kad renkantis vietą turi būti nuolydis, tam, jog perteklinis vanduo galėtų nubėgti ir nesikauptų telkinys, kuris per ilgą laiką gali pažeisti trinkelių dangą.
Trinkelių Kiekis ir Matavimai
Pirmiausiai išmatuojamas būsimo pagrindo plotis bei ilgis, sudauginus šiuos rodiklius, gaunamas kvadratinių metrų plotas. Jeigu plotas yra trikampio formos, šį galima apskaičiuoti naudojant tokią formulę: ½ pagrindas x ilgis = plotas. Rekomenduojama įsigyti iki 10% trinkelių papildomai tam, jog būtų išvengta trūkumo jas pjaustant, ypatingai jeigu klojamo pagrindo plotas reikalauja ypatingo kruopštumo ir turi unikalią formą. Mūsų komanda naudoja lazerinį nivelyrą, kuris skirtas itin tiksliai išmatuoti žemės taškų aukščių skirtumams nustatyti ir horizontaliems paviršiams sužymėti.
Kaip jau pastebėjote kaip kloti trinkeles išmokti nėra lengva. Taip pat svarbu nustatyti 90° kampą kaip atspirties tašką. Tam naudojamas 90-120-150 (cm) trikampio metodas, kituose šaltiniuose dar žymimas 3-4-5. Šis procesas skirtomas į tris žingsnius: tiesios linijos nustatymas; statmenos linijos nustatymas; matavimas ir žymėjimas.
Kasimas ir „Lovio“ Ruošimas
Ruošiant pagrindą nustatomas tikslus aukštis kurį turi nukasti mini ekskavatorius. Pašalinama žolė, priemolis, šaknys bei dideli akmenys. Priklausomai nuo grunto sklype, trinkelių klojėjai nusprendžia, kiek jo reikia atkasti ir vėliau kaip kloti trinkeles. Kasimo gylis priklauso nuo projekto bei dirvožemio salygų, pagrindas turi būti pakankamai storas, jeigu eksplotacijai reikalingas itin tvirtas pagrindas, tam, kad būtų galima išlaikyti krovinius ir sunkųjį transportą.
Jeigu objekte dirvožemis yra granuliuotas, pavyzdžiui, žvyras, bazinės medžiagos užpildui reikia mažiau, jeigu dirvožemyje yra nemažai molio – daugiau. Palankiausias gruntas kloti trinkeles – priesmėlis, tokiu atveju reikia nukasti apie 40-45cm, jeigu molis, kasama 50-60cm. Prieš pradedant ruošti pagrindą, t.y pilant pasluoksnius, dugnas yra padengiamas geotekstile, tai vandeniui laidus audinys, skirtas grunto stabilizavimui, atskyrimui ir filtravimui.
Pasluoksnių Įrengimas
Kokybiškas pasluoksnių įrengimas yra pats svarbiausias etapas užtikrinantis ilgą pagrindo eksplotavimo laiką. Jeigu klojamoje vietoje yra nemažai molio, dugną reikia padengti puriu smėliu apie 5-10cm kuris turi būti kruopščiai sutankintas, kitaip laikui bėgant atsiras įdubos ir trinkelės išsikraipys, ikris. Šis „lovio“ sluoksnis apsaugo dangos konstrukciją nuo šalčio. Tuomet yra pilamas kelinis, lengvai tankinamas žvyras, sluoksnis turi sudaryti apie 30-35cm. Smulkus žvyras pilamas per tris mažesnius sluoksnius ir atskirai tankinamas su 200-250kg svorio vibroplokšte.
Tuomet pilame pačią patvariausią, dolomitinę skaldą, tinkančią tiek paprastų kiemų, keliukų, tiek važiuojamųjų pagrindų montavimo darbuose. Jeigu pagrindas skirtas privatiems kiemams, minimaliam lengvųjų automobilių eismui, rekomenduojama pilti iki 15cm dolomito, tačiau jeigu pagrindu planuoja važinėti sunkusis transportas, reikalingas iki 20cm sluoksnis.
Atsijų Sluoksnis
Tvirtai sutankintas paviršius padengiamas atsijų išlyginamuoju sluoksniu, kurio storis priklausomai nuo naudojimo paskirties yra apie nuo 1 iki 4cm. Prieš pradedant pilti atsijas, reikia pakloti ir sutvirtinti lyginamąsias atramas, tuomet pilamas pirmasis atsijų sluoksnis kuris taip pat yra kruopščiai sutankinamas. Kai kurie trinkelių klojėjai to nedaro, tačiau toks kietas ir vandeniui laidus sluoksnis turi daugiau stabilumo, tad mažesnė tikimybė, jog po kurio laiko pakeis savo konstrukcines savybes. Po to, specialia metaline liniuote nuimamas perteklinis atsiju sluoksnis bei užpildomos nelygios vietos, šio proceso metu pagrindu nevaikščiojama.
Kaip Kloti Trinkeles
Prieš pradedant kloti trinkelės, vėl patikrinami kampai, ištiesiamos špagato linijos, kad trinkelės būtų klojamos tolygiai, išlaikant 2-3mm tarpus. Parenkamas raštas, atvykę į vietą mūsų meistrai pataria koks raštas būtų tinkamiausias, pavyzdžiui, važiuojamojoje dalyje rekomenduojama, jog trinkelės persirištų, vienas iš tokių raštų – „eglutė“, dar kitaip vadinama „silke“. Taip pat meistrai vietoje konsultuoja kaip kloti trinkeles. Trinkelių pjovimui naudojame didelių apsukų kampinį šlifuoklį kuris tolygiai išpjauna trūkstamas dalis dedant sudėtingesnį raštą, nestandartines dekoratyvines figūras grindinyje. Tokiu būdu galima įrengti gėlyną, žaliąją zoną ar išsaugoti medį esantį grindinyje.
Išsirinkus trinkelių rašta ir pasirinkus optimaliausią kampą pradedame kloti. Labai svarbu tinkamai sutvirtinti trinkelių kraštus vejos, arba važiuojamosios dalies borteliais tam, kad neiširtų kraštai. Važiuojamosios dalies, arba gatvės bortai dedami didelių apkrovų kelių sutvirtinimui, norint atskirti kelio važiuojamąją dalį nuo vejos ar šaligatvio, o vejos borteliai yra universalus betono galimys, tinkantis tiek pėsčiųjų zonoms, tiek sunkiasvorės technikos stovėjimo aikštelėms. Privačių kiemų ir kitų nedidelių apkrovų zonoms naudojami plastikiniai vejos borteliai.
Dedant trinkeles, jas imame iš skirtingų padėklų tam, jog jos tarpusavyje maišytųsi ir nesigautų skirtingi atspalviai. Kuomet trinkelės jau sudėtos ir kraštai sutvirtinti, nuo paviršiaus nuvalome šiukšles ir granitinių atsijų dulkėmis užpildome tarpus, kad trinkelės būtų visiškai imobilizuotos. Tuomet paviršius dar kartą kruopščiai nušluostomas ir trinkelių paviršius tankinamas su vidutinio sunkumo vibroplokšte prie jos pritvirtinus guminį padą, po šio proceso dar kartą nuvalomas paviršius ir naujas pagrindas padengiamas grindinio siūlių rišikliu, kuris standžiai sutvirtina smėlį ir apsaugo nuo žolės augimo tarpuose.